Właściwy styl życia to podstawa. W XXI wieku jednak trudno jest – w codziennej gonitwie i wśród licznych obowiązków – pamiętać o tak ważnej sprawie. Mimo to, warto mieć na uwadze 5 zasad dotyczących zdrowego trybu prowadzenia się. Przestrzegając ich, możemy zauważyć w stosunkowo krótkim czasie poprawę naszego samopoczucia oraz uniknąć rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.
Aktywność fizyczna
Pierwsza zasada zdrowego trybu życia to oczywiście odpowiednia aktywność fizyczna. Jeśli dostarczymy organizmowi zbyt małą dawkę ruchu lub też prowadzimy siedzący tryb życia, narażamy się na wiele chorób. Należy więc wprowadzić do codziennego harmonogramu trening ruchowy. Można wykonywać ćwiczenia w domu albo zapisać się do klubu fitness lub na siłownię. Pomocne jest także bieganie pod wieczór albo z samego rana. W ten sposób istnieje możliwość zniwelowania ryzyka zachorowania na Alzheimera, depresję albo cukrzycę. Oprócz tego, aktywność fizyczna pozwoli na szybsze spalenie tkanki tłuszczowej.
Aktywny tryb życia to również spacer na świeżym powietrz albo krótka jazda na rowerze. Warto, w miarę możliwości, udać się do pracy pieszo. W ten sposób dotlenimy umysł, usprawnimy procesy myślowe czy też dostarczymy organizmowi ważną witaminę D3 (to z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca). Pomocna może być również dieta zawodowego biegacza.
Zdrowe odżywianie
Bardzo ważnym elementem w prowadzeniu zdrowego trybu życia jest również odpowiednie odżywianie i zbilansowana dieta. Posiłki powinny być urozmaicone, tak aby w diecie znalazły się produkty z różnych grup żywności. W ten sposób dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym między innymi węglowodany, tłuszcze, białka czy witaminy. Podstawą zdrowej diety są oczywiście warzywa i owoce i to ich powinno być najwięcej w naszym menu. Drugie w kolejności są produkty zbożowe, w szczególności pełnoziarniste, a potem mleko, mięso, ryby, nasiona roślin strączkowych oraz jaja. Kolejno warto wprowadzić do swojego odżywiania tłuszcze roślinne i orzechy, a także zioła. Warto ograniczyć nadmierne spożywania sól oraz cukru.
Zdrowe odżywianie przewiduje również unikania produktów typu fast food. Warto również zwracać uwagę na skład produktów, które chcemy kupić. Nie powinny w nich znajdować się ulepszacze smaku, konserwanty czy barwniki.
Zapotrzebowanie na zdrową dietę może sprawiać nieco problemów, jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków. Wówczas zbawienny może okazać się catering dietetyczny i dieta pudełkowa. Jeżeli potrzebujesz informacji takich jak dieta samuraja co to jest i dla kogo to zapraszamy do czytania reszty naszych wpisów.
Ogranicz stres
Chociaż dla wielu jest to trudne, to podstawą zdrowego trybu życia jest ograniczenie stresu. Jego nadmiar powoduje wzrost poziomu kortyzolu oraz osłabia metabolizm. Wówczas apetyt zwiększa się, a tłuszcz gromadzi w okolicach żołądka, co z kolei przekłada się na większe ryzyko zachorowania na schorzenia układu pokarmowego. Aby poradzić sobie ze stresem, warto przede wszystkim pamiętać, aby nie wymagać od siebie zbyt dużo oraz ustalić priorytety. Można również nauczyć się technik głębokiego oddychania, które pomagają zrelaksować się oraz zapisać na medytację, masaż odprężający albo jogę. Skutki stresu codziennego zmniejsza również regularna aktywność fizyczna.
Nie warto swoich problemów dusić w sobie – zaleca się rozmawianie o nich z rodziną albo przyjaciółmi. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem – wówczas można zwrócić się o pomoc do psychologa.
Sen to podstawa!
W dzisiejszych czasach niewystarczająca ilość snu powoduje obniżenie nastroju, prowadzi do rozdrażnienia oraz problemów z koncentracją. Bezsenność może również prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej i wpłynąć niekorzystnie na mechanizmy obronne organizmu. Wystarczająca ilość snu jest zatem podstawą w zdrowym trybie życia. Warto przed snem pójść na spacer, bądź też dostarczyć organizmowi dawkę wysiłku fizycznego. Nie powinno się przed spaniem oglądać telewizji, korzystać z komputera czy rozmawiać przez telefon. Nie należy również pracować ani uczyć się.
Istotne jest to, aby do łóżka kłaść się dopiero wtedy, gdy poczujemy senność. Oprócz tego, należy mieć na uwadze, aby spać około ośmiu godzin.
Ogranicz używki
W XXI wieku palenie papierosów czy picie dużych ilości alkoholu to prawdziwy problem. Używki tego typu mogą dawać złudne poczucie uciekania od problemów, ale w rzeczywistości tworzą ich coraz więcej. Alkohol niszczy trzustkę, wątrobę, a nawet zdrowie psychiczne. Zwiększa również ryzyko zachorowania na nowotwór i negatywnie wpływa na układ odpornościowy czy też układ sercowo-naczyniowy. Można pić okazjonalnie, ale należy znać umiar.
Używkami, które również warto ograniczyć, są papierosy. Tytoń powoduje raka, niszczy płuca, zmniejsza płodność oraz prowadzi do chorób serca. Rzucenie wymaga jednak silnej woli. Warto jednak – przynajmniej – ograniczyć palenie.
Niezwykle groźne są też używki w postaci substancji psychoaktywnych. Wpływają one bardzo źle na układ nerwowy i wywołują zmiany psychiczne oraz fizyczne.
Wprowadzając do swojego codziennego życia powyższe zasady, możemy znacznie poprawić komfort funkcjonowania. Spróbujmy zastosować się do nich, dostosowując swój plan dnia do aktywności fizycznych czy porad związanych z zachowaniem przed snem. Istotne jest również wprowadzenie zdrowego odżywiania. Jeśli jednak nie mamy czasu na gotowanie, wówczas możemy wybrać catering w postaci diety pudełkowej.